Objavljeno: 12.11.2019

Ukoliko ste ljubitelj izrade ručnih radova i uživate u stvaranju pravih remek dela, verujemo da bi većina štrikanje izdvojila kao svog favorita. Kao jedan od najstarijih zanata, pletenje je duboko ukorenjeno u našoj kulturi. 

Ipak, zbog sadašnjeg načina života kada nemamo baš puno slobodnog vremena, i napredovanja industrije, danas je ova tehnika ručnih radova manje izražena nego ranijih godina. Ukoliko imate veliku ljubav prema ovom zanatu i čvrstu volju da naučite kako da štrikate ili pletete, savetujemo vam da prvo zamolite vaše bake u porodici ili komšiluku da vam prenesu svoje znanje. Jer, za ovakvu vrstu starog zanata koji je poprimio odlike prave umetnosti, njihove godine iskustva su od neprocenjivog značaja. Za ovaj vid zanata, pored velike ljubavi i želje, potrebno je da imate i mnogo strpljenja jer će se dešavati na početku da vam se vunica zamrsi ili da jednostavno pogrešite pri pletenju.


Takođe, možete istražiti i na internetu, a popularne mreže kao što je YouTube nude brojne tutorijale, gde možete pronaći video sa detaljno opisanim tehnikama pletenja i štrikanja za početnike.

Šta je sve potrebno za pletenje/štrikanje?

Tehnika pletenja je zanat kod kojeg se niti vunice ili konca za štrikanje međusobno upliću pomoću igle za pletenje, gde kao krajnji rezultat dobijamo neki odevni predmet poput vunenog džempera, prsluka, šala. Za tehniku štrikanja potrebne su vam igle za pletenje, vunica i mustra. Postoji veliki izbor igala za pletenje – od ravnih do okruglih.

Igle za pletenje se međusobno razlikuju po svojoj debljini. Koju iglu izabrati za štrikanje, zavisi od debljine vunice za koju ste se prethodno odlučili i od toga da li želite da vam pletivo bude gušće ili ređe (rupičasto). Mi vam savetujemo da za početak izaberete ravne igle za pletenje.

Iako je ponuda vunice izuzetno bogata i primamljiva, savetujemo vam da za početak, dok ne usavršite tehniku štrikanja, izaberete tanju i glatku vunicu za pletenje poput vunice Alize Angora Gold, Diva ili Burcum Klasik. Biće vam mnogo lakše da vežbate i moći ćete lakše da pratite sam rad. Kasnije, kada usavršite tehniku štrikanja garderobe ili ukrasa, moći ćete da izaberete vunicu sa raznim detaljima kao što su Alize Decofur, Ponponella ili Country New.

Kada kupujete konac za pletenje, možete zamoliti prodavačicu da vas uputi koje igle su vam adekvatne za vunicu koju ste odabrali, ili obrnuto.

Šta su mustre za pletenje?

Mustre za pletenje su poput nekog uputstva u kojem pravcu bi trebalo da ide vaš rad. Kada savladate osnovne korake kako da štrikate i steknete iskustvo i brzinu, možete izabrati neku lepu mustru (šemu) prema kojoj ćete se voditi pri štrikanju. Ponekad čak ni iskusne zanatlije štrikanja ne mogu bez mustre, jer ona je vaša zvezda vodilja u ovom čarobnom svetu štrikanja.

Kada sve savladate i steknete brzinu, moći ćete da štrikate izuzetno lepe i zanimljive ručno izrađene džempere, kapute, prsluke, kape, šalove i rukavice.